Looduse salarelv puukide vastu: mis imevahend on tsistus?

puuk
puuk

Kevadiselt soojad ilmad toovad endaga kaasa palju silmailu: päevad muutuvad aina pikemaks, lilled tärkavad, linnud laulavad ja meie lemmikloomad avastavad metsa all nuuskides uusi põnevaid lõKhnu. Paraku tuuakse nendelt põnevatelt avastusretkedelt koju puuke, kelle olemasolu loomaomanikke sugugi ei rõõmusta.

Palju relvi

Puukide vastu võitlemiseks on välja mõeldud kõikvõimalikke mooduseid: täpilahuseid, tablette, veste, kaelarihmu, ripatseid ja palju muud. Paraku ei pruugi paljud neist olla piisavalt tõhusad ning igaühele sobida. See omakorda paneb meid katsetama aina paremaid ja loomasõbralikumaid võimalusi.

Et puukide puhul on täheldatud erilist tundlikkust lõhna suhtes, kasutatakse sageli nende vastu võitlemiseks erinevaid eeterlikke õlisid ja tugevalt lõhnavaid taimi. Üheks selliseks taimeks on tsistus, millest armastatakse eelkõige valmistada organismi turgutavat teed. Tsistuse kasuks räägib palju häid omadusi: nimelt on see taim väga heade antioksüdantsete omadustega, aitab tugevdada immuunsüsteemi ning optimeerida ka näiteks kolesteroolitaset. Muide, tsistust peetakse tõhusaks looduslikuks puugitõrjevahendiks ka inimeste seas.

Looduslik pulber

Nüüd on tsistus jõudnud otsapidi ka lemmikloomade ja puukide omavahelisse võitlusse. Nimelt on Grau välja töötanud 100% loodusliku tsistuse pulbri lemmikloomadele, mis ainult ei võitle puukide vastu, vaid aitab tugevdada ka looma immuunsüsteemi. Et terve nahk on iga koera ja kassi parim kaitsekilp, aitab tsistus seda funktsiooni veelgi tugevdada.

Tsistuse pulber paneb looma naha teistmoodi lõhnama ning peletab puugid eemale, muutes selle parasiitidele ebameeldivaks maandumispaigaks. Ent kas seda lõhna tunnevad ka inimesed? Seda pole vaja karta: tsistuse pulber loomaomaniku ninale tuntav ei ole. Lõhna tunnevad eeskätt ikkagi puugid.

Kuidas see täpsemalt käib?

Tsistuse pulbrisse võiks suhtuda nagu toidulisandisse: nimelt tuleks seda lisada igapäevaselt oma kassi või koera toidukorrale. Kogus sõltub eeskätt looma suurusest: kui kassid võiksid saada tsistuse pulbrit umbes 0,5–1 grammi päevas, siis koerte puhul tasuks arvestada järgmist: 
koerad kuni 5 kg: 1,5–2 g päevas
koerad kuni 10 kg: 3–4 g päevas
koerad kuni 20 kg: 6–8 g päevas
koerad kuni 40 kg: 12–15 g päevas

Tasub meeles pidada, et üks väikese kuhjaga teelusikatäis tsistuse pulbrit võrdub umbes 5 grammiga. Seega ei kulu pulbrit igapäevaselt kuigi palju. Muide, esimene efekt on märgatav juba 5–7 päeva pärast alustamist, tulemus saavutatakse 10 päevaga.

Alustada tuleks kohe

Tsistuse pulbri tarvitamisega võiks alustada juba täna, sest esimesed soojad kevadilmad meeldivad väga ka uut hooaega alustavatele puukidele. Ühtlasi tasub meeles pidada, et pulbrit võiks looma toidule lisada kogu puugihooaja vältel ehk kevadest sügiseni. Et tegemist on organismi turgutava pulbriga, ei kujuta selle tarbimine loomale mingisugust ohtu.