Õiged tarvikud jalutuskäiguks sinu suurima sõbraga

Traksid

Ilmaasjata ei ole sündinud ütlus koerailmast – iga koeraomanik teab, et ilmast hoolimata ootab lemmik saba liputades järgmist jalutuskäiku. Regulaarsed jalutuskäigud on olulisel kohal ka koera heaolu tagamiseks, aga samatähtis on ka see, et jalutuskäiku saadaks õiged ja koera kehale hästi sobivad tarvikud. Millised need on ja kuidas neid valida selgitame kohe lähemalt.

Tuntud kombo: kaela- ja jalutusrihm

Enamlevinud lahendus lemmikuga koduhoovist väljaspool liikumiseks on kaelarihma ja jalutusrihma kombinatsioon. Populaarsus on mõistetav, kuivõrd kaelarihmaga on koera üle kindel kontroll – see on eriti oluline just pingelises linnakeskkonnas, kus tuleb navigeerida autode, jalgrataste, aga ka teiste inimeste ja koerte vahel ning tihti kitsastes oludes. Küll aga tuleks kindlasti jälgida, et kaelarihm on koerale õige suurusega – liiga kitsas tekitab lemmikule ebamugavust, liiga suur võib aga ootamatult üle pea tulla ja lemmiku elu ohtu seada. Kui kahtled, millises suuruses kaelarihma valida sea sammud julgelt MyPeti kaupluse suunas. Meie klienditeenindajad aitavad leida just sinu lemmikule sobiva lahenduse.

Kaelarihm on hea lahendus ka kutsikatele, kuna kaelarihmad on odavamad ning lemmiku kasvades uue ostmine ei ole rahakotile niivõrd kulukas. Tasub ka meeles pidada, et esimesel eluaastal tuleks kutsikaga pikki jalutuskäike vältida. Nimelt on kutsika liigesed kasvuperioodil pehmed ning sõltuvalt koeratõust võib kehamass olla liigestele üsna suureks koormuseks. Et lemmiku liigesed saaksid korrektselt areneda võiks arvestada, et iga elukuu kohta jaksab kutsikas jalutada kuni 5 minutit ning pigem prioritiseerida mängimist ja maailmaga tutvumist.

Millist jalutusrihma valida

Kaelarihmast keerulisem valik ootab ees aga jalutusrihma näol, mis varieeruvad pikkuses ühest kümne meetrini või tulevad sootuks kaelarihmaga ühes tükis.

Kõige traditsioonilisem on nii-öelda tavaline jalutusrihm, millel on tavaliselt pikkust 2 meetrit. Lemmiku turvalisuse suurendamiseks on MyPeti valikus turvakinnitusega karabiiniga jalutusrihmad, kus efektiivsed 3M™ helkurribad on terves ulatuses läbi rihma põimitud ning tagavad rihma hea märgatavuse ka hämaras ja pimedas.

Aina enam kasutatakse ka 5-10 meetri pikkused rihmasid, mida nimetatakse ka treening-või jäljerihmadeks. Siinkohal on oluline eristada neid levinud Flexi süsteemiga lintrihmadest. Pikad rihmad on hädavajalikud kutsikatele, aga ka vanematele koertele, keda rihmast lahti lasta ei saa. Pikk rihm võimaldab tegelikult igas vanuses koerale pakkuda turvalist vabadust ja austada samas teisi inimesi metsas, terviserajal või mere ääres.

Lisaks on olemas nii-nimetatud retriiveririhmad ehk slip-lead rihmad. Neid on hea kasutada näiteks näitusel, võistlusel või trennis, kus koeral ei saa või ei taha kasutada kaelarihma või trakse, sest lemmikut on vaja näiteks kiirest rihmastada või vastupidi rihmast vabastada. Koerale, kel rihmas jalutamine hästi selge on slip-lead ideaalne linnarihm, mis on lisaboonusena ka omanikule väga lihtne ja mugav kasutada.

MyPeti valikust leiad nii kvaliteetsed DogCopenhageni kaelarihmad, millel on olemas nii helkurid kui nimeplaadi jaoks mõeldud kinnituskoht, kui ka pehmest ja vastupidavast nailonist valmistatud reguleeritava pikkusega Dog Copenhagen jalutusrihmad, mille laiast värvivalikust leiab oma lemmiku igaüks.

Traksid – praktiline valik

Aina enam võib tänavapildis märgata just traksides jalutavaid koeri, kuna need on samal ajal mugavad ja turvalised, nii sulle kui lemmikule. Trakse on hea kasutada pika rihmaga jalutades näiteks pargis või metsas, aga ka linnas, kui lemmikul on rihmas kõndimine juba selge. Eriti praktilised on traksid olukordades, kus koer on vaja aidata – näiteks rabamatkal, kus uudishimulik lemmik on mõnda sügavasse mülkasse kinni jäänud saab trakside abil looma kerge vaevaga tõsta.

Traksid sobivad hästi ka hingamisprobleemidega koertele ning ennetavad kaelavigastusi. Samas tuleb silmas pidada, et traksidega ei ole kontroll koera käitumise üle nii hea kui kaelarihmaga. Samuti ei lahenda traksid üleöö võimalikke käitumisprobleeme, näiteks tirimisharjumist.

Milliseid trakse eelistada

Esimest korda traksimaailma sisenedes võib aga väga lihtsalt silme eest kirjuks minna – olemas on nii H, Y, S, V kui isegi Norra tüüpi traksid

Jalutuskäikude ajal vaatavad koerad vasakule ja paremale ning veedavad pikki minuteid nuusutades või pingsalt jälgides seda oravat, kes parasjagu puu otsa ronib. On tähtis, et traksid ei häiri koera kui ta ajab neid kõige tähtsamaid koera asju. Hästi sobivad traksid ei tohiks seega takistada lemmiku rindkere ega õlgu nende liikumisel.

traksid

Erinevatest traksivariantsioonidest on kõige lihtsam viis koera vaba ja loomuomase liikumise saavutamiseks Y- või H-kujulised traksid. Need hoiavad ka teie koera kaela stressist ja pingest vabana. Kõige rohkem soovitatakse aga just Y-trakse, mida kiidetakse nende koerasõbraliku kuju pärast.

Y-kujulised traksid moodustavad lemmiku rinnakul Y-tähe, mis jätkub koera esijalgade vahel ja külgedel. Just see teeb traksid mugavaks ja turvaliseks koera jaoks – erinevalt kaelarihmast, ei avalda Y-kujulised ergonoomilised traksid rihmast tõmbamisel jõudu koera kaelale, vaid hoopiski rinnakule ning sealt edasi ühtlaselt rinnakorvile, mis tagab, et koera õrn kaelapiirkond on kaitstud ning risk tervisekahjustuste tekkimiseks on minimaalne.

Tähtis on, et traksid oleksid rinna all piisavalt pikad, et need ei hõõruks koera kaenlaalust. MyPeti valikust leiad just sellised, neljast kohast lihtsalt reguleeritavad traksid, mis aitavad säästa koera kaela ja selga ning ei piira koera liikumist. Kvaliteetsetel DogCopehagen Comfort Walk Pro™ trakside rinna- ja seljaosal ning kõhu all on hingavast materjalist pehmendused ning jalutusrihma saab trakside külge kinnitada kahes erinevas kohas – kas seljale või rinna ette, viimane annab koera üle lisakontrolli. MyPeti kauplustest leiad ka DogCopehageni Comfort Walk Air™ traksid, mille kaelaaauk on avatav. See teeb trakside selga paneku lihtsaks ka neile koertele, kellele ei meeldi üle pea pandavad traksid ega kaelarihmad. Turvalisuse tõstmiseks on jalutustrakside uuel mudelil avamispandla juures ka takjakinnitus.

Ideaalset sobivust kuid samas stiili hindavatele lemmikutele on MyPetis olemas ka Woolly Wolf traksid, mida saab reguleerida viiest punktist ning mis teevad tänu koera rinnal olevatele helkuritele lemmiku ka Eesti pimedatel talveöödel nähtavaks.

Õige sobivus on ülioluline

Trakside ja kaelarihmade puhul on aga ülimalt oluline leida just sinu lemmiku kehale sobiv lahendus, sest koerale võivad haiget teha nii halvasti istuvad traksid kui kaelarihm. Nimelt on koera kael sama tundlik, kui inimese oma ja kaelarihm võib vale kasutamise korral lemmikule omajagu haiget teha. Halvasti istuvad Y-traksid võivad aga häirida koera liikumisvabadust ning tekitada vigastusi.

Kindlustamaks, et leiad oma koerale ideaalselt sobiva lahenduse tule julgelt koos lemmikuga MyPeti kauplusesse kohapeale – meie klienditeenindajad aitavad leida sobiva mudeli just sinu koerale!